streda 14. júna 2017

Zdravá strava

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt zdrava strava
Ako u každého teenagera aj vaše telo prechádza mnohými fyzickými zmenami - zmenami, ktoré musia byť podporené zdravou a vyváženou stravou.
Keď budete jesť rozmanitú a vyváženú stravu, mali by ste mať možnosť získať všetku energiu a živiny, ktoré potrebujete, z jedla a nápojov, ktoré konzumujete, čo prospeje správnemu rastu a rozvoju vášho tela. Niektoré dôležité živiny, ktoré si treba uvedomiť, sú:
- železo,
- vápnik.
Zdravé stravovanie nemusí znamenať vzdanie sa vašich obľúbených jedál. Jednoducho to znamená jesť rôzne potraviny a znižovať potraviny a nápoje s vysokým obsahom tuku a cukru, ako sú sladké šumivé nápoje, lupienky, koláče a čokoláda. Tieto potraviny by mali byť konzumované menej často a v menších množstvách.
Ak sledujete vašu váhu, je to spôsob, ako získať predstavu, či je zdravá a vyvážená aj vaša strava. Diéty, preskakovanie raňajok alebo hladovanie určite nefungujú.

piatok 2. júna 2017

Konvenčné liečenie Lyme choroby - boreliózy

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt infekcne choroby
Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti majú často ťažkosti s diagnostikou lymskej choroby, pretože mnohé z jej príznakov sú podobné ako iné infekčné alebo autoimunitné ochorenia, ako je chrípka, artritída alebo lupus. Niekoľko testov je teraz k dispozícii na diagnostiku boreliózy. Najpopulárnejším spôsobom diagnostiky je kombinácia testov Western blot a ELISA, ktoré merajú špecifické protilátky v krvi. Niektorí odborníci sa však domnievajú, že toto testovanie má chyby a nie je vždy presvedčivé. Ďalším testom, ktorý môže byť účinný pri diagnostike boreliózy, je priama mikroskopia, ktorú vykonáva menej laboratórií. Často ju vykonávajú holistickí lekári v kombinácii s ďalšími fyzickými vyšetreniami. Akonáhle je borelióza diagnostikovaná, najbežnejšou konvenčnou liečbou, ktorá sa dnes používa, sú antibiotiká na predpis. Väčšina ľudí môže prekonať boreliózu po niekoľkých týždňoch liečby antibiotikami. Najčastejšou antibiotickou liečbou pretúto infekciu je kombinácia amoxicilínu, cefuroxím axetilu alebo doxycyklínových antibiotík užívaných počas 2-4 týždňov. Avšak nie všetci budú dobre reagovať na tieto antibiotiká vrátane tých, ktoré majú infekcie, ktoré sa šíria cez centrálny nervový systém.
Národný inštitút pre alergiu a infekčné ochorenia hlási, že čím skôr začne liečba po infekcii, tým rýchlejšie a úplnejšie bude zotavenie - tak ľudia, ktorí počkajú chvíľu pred diagnostikovaním, nemusia reagovať pozitívne na antibiotiká. Antibiotiká liečia malú časť boreliózy, ale nie celý stav a sériu príznakov. Okrem toho antibiotiká môžu spôsobovať vedľajšie účinky a nie vždy sa môžu použiť u tehotných žien alebo u osôb, ktoré sú alergické / reaktívne.
Antibiotiká môžu oslabiť imunitný systém v priebehu času tým, že negatívne menia črevné baktérie, najmä ak sa používajú dlhšiu dobu. Zabíjajú nielen škodlivé baktérie, ale aj dobré baktérie, ktoré potrebujeme aj pre silnú imunitu. To znamená, že antibiotiká môžu spôsobiť, že sa baktérie boreliózy rozšíria ešte viac a zhoršia sa u niektorých ľudí. V dnešnej dobe však už existujú aj iné liečby. Alternatívna liečba boreliózy je rozvinutá nielen v zahraničí ale aj u nás a čoraz viacej sa dostáva do povedomia ľudí.

sobota 13. mája 2017

Kliešťová borelióza

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt kliestova borelioza
Mnohé ochorenia vyvolané kliešťovou boreliózou môžu mať podobné znaky a symptómy. Ak ste v priebehu niekoľkých týždňov chytili kliešť a vyvinuli  sa vám symptómy nižšie, poskytovateľ zdravotnej starostlivosti by mal pred rozhodnutím o priebehu liečby posúdiť všetky prejavy. Vaše príznaky môžu závisieť od oblasti kde ste sa kliešťovou boreliózou nakazili.
- Horúčka / zimnica: So všetkými chorobami vyvolanými kliešťami môžu pacienti zaznamenať horúčku v rôznych stupňoch a čase nástupu.
- Bolesti: Príznaky bolestivých chorôb zahŕňajú bolesti hlavy, únavu a svalové bolesti. S boreliózou môžete tiež pocítiť kĺbovú bolesť. Závažnosť a čas nástupu týchto príznakov môže závisieť od ochorenia a od osobnej tolerancie pacienta.
- Vyrážka:  vyrážky spojené s južným kliešťom (STARI), horúčka škvrnitá po horách, ehrlichióza a tularemia môžu mať za následok výrazné vyrážky:


Pri borelióze sa vyrážka môže objaviť v priebehu 3-30 dní, zvyčajne pred začiatkom horúčky. Lymská choroba je prvým príznakom infekcie a je zvyčajne kruhová vyrážka nazývaná erythema migrans alebo EM. Táto vyrážka sa vyskytuje približne u 70-80% infikovaných osôb a začína v mieste vpichu. Môžete pociťovať teplo, ale zvyčajne nie je bolestivé. Niektorí pacienti po niekoľkých dňoch vyvinú ďalšie EM lézie v iných oblastiach tela.
Najčastejšie sa vyrážka začína objavovať 2-5 dní po začiatku horúčky ako malé, ploché, ružové, bez svrbenia škvrny (makuly) na zápästiach, predlaktia a členky a šíri sa k trupu. Občas sa to týka dlane a chodidiel. Červená až fialová, bodkovaná vyrážka sa zvyčajne nevyskytuje až do šiesteho dňa alebo neskôr po nástupe symptómov a vyskytuje sa u 35-60% pacientov s infekciou. V najbežnejšej forme tularemie sa objavuje kožný vred v mieste, kde tento organizmus vstúpil do tela. Vred je sprevádzaný opuchom regionálnych lymfatických žliaz, zvyčajne v podpazuší alebo slabinách.

streda 10. mája 2017

Produkty bio


Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt bio produkty logo
Potraviny v členských štátoch EÚ môžu obsahovať iba slová "bio", "biologické" alebo "organické", ak sa pri výrobe dodržiavajú osobitné predpisy a ak výrobca bol certifikovaný príslušnými orgánmi. Podobné pravidlá platia aj v mnohých ďalších krajinách, napríklad v USA, Kanade a Japonsku, ale stále existuje veľa krajín, v ktorých nie je používanie biologických alebo organických slov právne regulované.
Neekologické prísady
Pravidlá často umožňujú, aby malé percento organických zložiek bolo z neekologického pôvodu. Napríklad predpisy EÚ hovoria, že:
Potraviny môžu byť označené ako "organické" iba vtedy, ak minimálne 95% ich poľnohospodárskych zložiek spĺňa potrebné normy.
Normy v USA tiež vyžadujú, aby 95% bolo z organických zdrojov, aj keď sú výrobky označené ako "100% organické". Okrem toho umožňujú používanie označenia "vyrobené s organickými prísadami" pre výrobky s minimálne 70% organických zložiek.

nedeľa 16. apríla 2017

Schudnite s bylinkami

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt liecive bylinky
Počuli ste už o zázračnom chudnutí pomocou byliniek? Ak nie tak je ten správny čas dozvedieť sa niečo viacej. Bylinky majú množstvo výhod a jednou najdôležitejších je práve to, že sú prírodné. Z toho vieme, že sa nemusíme báť, že svoje telo dávkujeme niečim chemickým. Ak sa zamyslíte nad minulosťou, zistíte, že ľudia v minulosti neboli tak znepokojovaný problémom obezitz a priberania tak ako to je dnes. Od tej doby ako ľudia začali spracovávať prírodné potravin, toré postrádajú na prírodnej báze, začali priberať na váhe. Dokonca aj dnes sa hovorí, že ak niekto zhodí zopár kíl, bude to prostredníctvom prírodných potravín a za pomoci cvičenia. Práve preto by ste aj vy mali vedieť o tých najlepších bylinkách na chudnutie. Začnime preto s jedným z najznámejších a tým je zelený čaj.
Zelený čaj - bylinka, ktorej všetci veríme
Zelený čaj je nielen naložený s antioxidantmi, ale má nespočetne veľa vlastností v sebe. Jednou z týchto vlastností je práve termogenézia. Termogenéziu možno chápať ako proces výroby tepla v organizmoch, vrátane ľudského tela. To zvyšuje spotrebu energie a tuku pri oxidácii, takže si vypáli váš telesný tuk rýchlejšie. Zelený čaj tiež pomáha urýchliť pocit, že ste plný, takže nebudete jesť viac, než je potrebné. Nielen to, EGCG v zelenom čaji znižuje množstvo tuku, ktoré vaše telo absorbuje, keď budete jesť jedlo. To je nielen užitočné vo vašom pokuse o chudnutie, ale tiež pri znižovaní hladinu cholesterolu v krvi.
Ako mať zelený čaj na chudnutie?Do šálky si vložte 1-2 lyžičky kvalitného zeleného čaju. Zalejte to horúcouvodou a nechajte ho povariť po dobu jednej minúty. Nenechajte ho tam však príliš dlho, lebo potom už možno nebudete vedieť prísť silnej chuti zeleného čaju na chuť. Do čaju v žiadnom prípade nepridávajte sladidlo, veď predsa hovoríme o čaji na chudnutie. Zelený čaj by sa mal piť v dopoludňajších hodinách, pretože má dostatok kofeínu. Ak si dáte šálku ráno, môžete tak spáliť viacej kalórií počas celého dňa. Počas dňa by ste mali vypiť 4-5 šálok zeleného čaju.

streda 5. apríla 2017

Čaj namiesto kávy?

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt sypany caj
Čaj je jedným z najväčších pokladov zeme, to vie nejeden z nás. Neexistuje problém, alebo kríza, ktoré nemožno vyriešiť pomocou šálky čaju. Niekto si však môže myslieť, že káva čaj predbieha, vzhľadom na to, že mnohí z nás si myslia, že nám práve káva dodáva viacej energie. No napriek tomu, že káva možno spraví ten istý efekt ako čaj, čaj má navyše tú výhodu, že spravidla čistá voda s úžasným čajom, čo vám dodá dostatok hydratácie po celý deň. To znamená, že je to fantastické pre vašu pleť, ktorá je rýchlejšie hydratovaná. Chyrujú taktiež fámy, že čaj má menej kofeínu ako káva, ktorá sa podáva v rovnakom množstve. A však skutočnosť je taká, že to nie je pravda. Čaj má rovnaké množstvo kofeínu ako káva, aj keď sú oba stimulanty, káva má oveľa väčší depresívny účinok a to tým že znižuje hladinu energie viacej ako čaj. Preto siahnite radšej po šálke dobrého čaju namiesto kávy.

streda 15. februára 2017

Chudnutie pomocou chlorelly

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt chlorella
Určite ste už niekde počuli, čítali alebo videli názov chlorella. Čo to je? Je jednobunková a sladkovodná riasa. Chlorella je modro-zelená riasa, ktorú nám v poslednej dobe ponúkajú rôzne obchodné reťazce. Chlorella nám môže pomôcť naozaj vo veľa veciach ako sú napríklad príznaky alergie či jemná úľava od nej, môže nám pomôcť kontrolovať hladinu cukru v krvi. Výskumy však naznačujú, že ten typ siníc známy ako chlorella môže taktiež pomôcť aj pri chudnutí. 
Chlorellu určite nájdete už takmer vo všetkých predajniach zdravej výživy či už v podobe prášku, tabletiek či kapsúl. Výsadou tejto riasy je práve to, že nášmu telu dodáva horčík, vitamín C a množstvo antioxidantov, ktoré chránia naše telo proti rôznym zápalom. Taktiež je vysokým zdrojom bielkovín, vitamínu B12 a s rastlinnou živinou chlorofyl. Práve chlorofilu vďačíme za schopnosť čistenia krvi čo je pre naše telo veľmi prospešné.

piatok 3. februára 2017

Tinktúry

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt tinktury
Počuli ste už slovo tinktúra? Možno ste ho len tak začuli niekde medzi rečou ale možno ste ho počuli u doktora, v lekárni či u nejakej bylinkárky. Povedzme si preto čo tinktúra je a na čo nám slúži.
Tinktúra je koncentrovaná kvapalná forma bylín, ktoré si môžeme sami ľahko vyrobiť aj doma. Tinktúry z byliniek majú zachovať a sústrediť vlastnosti byliniek, čo je efektívnejšie a má dlhšiu životnosť. Tinktúry, ktoré sú založené na alkoholovej báze majú životnosť niekoľko rokov a sú ľahko použiteľné v prípade potreby. Majte preto stále po ruke niekoľko tinktúr či už pre vlastnú spotrebu alebo pre vaše deti. Pretože niektoré z bylinných tinktúr vám môžu poskytnúť úľavu od bežných problémov s ktorými sa môžete stretnúť. Ak teraz začínate rozmýšľať či si tinktúru kúpiť alebo vyrobiť je to len na vás. A však v mnohých prípadoch je výroba tinktúr len niekoľko minútová záležitosť. Najznámejšie sú tinktúry vyrobené na báze alkoholu ale veľmi dobrú životnosť môžu mať aj tinktúry, ktoré sú vyrobené s glycerínom, octom alebo medom.
Rozhodli ste sa vyrobiť si vlastnú tinktúru doma? Povedzme si ako na to:
V prvom rade budeme potrebovať fľašku alebo nádobu najmenej vo veľkosti litra a takú ktorá sa dá zatvoriť. Druhou zložkou je spotrebný alkohol ako je napríklad vodka alebo rum, môžeme však tiež použiť jablčný ocot alebo glycerín, ktorý sa používa v potravinárskom priemysle. Podľa vašej voľby si zvoľte bylinky, z ktorých chcete tinktúru vyrobiť. Ako dobrá inšpirácia pre vás môže byť, že najžiadanejšie a najvyrábanejšie sú práve tinktúry z harmančeka, medovky či mäty alebo šalvie. Tinktúra ktorá je vyrábaná z harmančeka má veľmi dobrý vplyv na deti, podporuje ich pokojný spánok a má taktiež dobrý vplyv na pokožku. Z medovky či mäty priepornej sa vyrábajú tinktúry, ktoré nám pomáhajú s trávením, pri "zdvíhaní" žalúdka či pálení záhy.


pondelok 16. januára 2017

Plný nos. Nádcha alebo alergia?


V prípade, že váš plný upchatý nos neustupuje budete musieť zájsť k lekárovi. Možno budete chcieť vziať antihistaminikum alebo liek na alergiu, ak váš upchatý nos je výsledkom alergickej reakcie. Oba typy liekov môžu znížiť opuchy nosovej dierky, čo pomáha na prečistenie vášho upchatého nosa. Kombinované lieky, ktoré obsahujú antihistaminikum môžu zmierniť tlak v nose a opuchy spôsobené alergickými reakciami.
Môžete si nájsť úľavu od upchatého nosu 
Mať plný nos môže byť veľmi nepríjemné, ale zopár rád na domáce prostriedky môžu pomôcť uvoľniť vaše nosné dierky a priniesť úľavu. Niekoľko rýchlych liekov môže tiež pomôcť, ale budete ich musieť používať opatrne. Uistite sa, že lekárnik vám v lekárni odporučil naozaj dobré prostriedky, ktoré sú osvedčené. Lekárnik sa vás môže pýtať aké symptómy máte aby vám dokázal čo najlepšie odporučiť lieky ktoré vám môžu byť nápomocné.

piatok 13. januára 2017

4 rady ako uvoľniť upchatý nos


Máte aj vy upchatý nos? Nič sa nebojte, v prípade, že vonku je sychravé počasie sa niet čomu čudovať. My vám však prinášame zopár rád ako sa zbaviť upchatého nosa a ako vám znovu uľahčiť dýchanie.
Dýchať ľahko
Mať upchatý nos môže byť naozaj nepríjemné. Nosové kvapky, nosový hlas, keď hovoríte, a vo chvíli, keď sa budete chcieť vysmrkať a konečne znovu dýchať, nič vyjde. Mnoho ľudí si myslí, že upchatý nos je výsledkom príliš veľa hlienu v prínosových dutinách. Avšak, upchatý nos je vlastne spôsobené zápalom krvných ciev v prínosových dutinách. Tieto podráždené nádobky zvyčajne spustí prechladnutie, chrípka, alergie alebo infekcie dutín.
1. Použite zvlhčovač vzduchu
Zvlhčovače poskytujú rýchly a jednoduchý spôsob, ako znížiť bolesť prínosových dutín a zmierniť upchatý nos. Stroj funguje na vodu na vlhkosť, ktorý pomaly napĺňa vzduch, čím sa zvyšuje vlhkosť vzduchu v miestnosti. Dýchanie v tomto vlhkom vzduchu môže upokojiť podráždené tkanivá a opuchnuté krvné cievy v nose a prínosových dutinách. 
2. Dajte si sprchu
Niekedy ste možno mali upchatý nos a zistili ste, že ste mohli dýchať oveľa lepšie po horúcej sprche? Para zo sprchy prispieva k rednutiu hlienu v nose a znižuje zápal. Používanie teplej sprchy môže pomôcť vašim dýchacím cestám návrat k normálu, aspoň na chvíľu.
3. Zostaňte hydratovaný
Takmer všetky kvapaliny môžu pomôcť udržať vaše telo hydratované, keď ste chorí. Tie zahŕňajú vodu,športové nápoje, a dokonca aj rôzne druhy štiav. Pomáhajú tenkému hlienu vo  vašich nosných dutinách tlačiť tekutiny z nosa a znížiť tak tlak v prínosových dutín. Menší tlak znamená menší zápal a podráždenie. Ak je váš upchatý nos sprevádzaná bolesťou v krku, teplý čaj a polievka môžu pomôcť zmierniť nepohodlie v krku.
4. Použite soľný sprej
Ak sa vám naozaj veľmi zle dýcha skúste siahnuť po soľnom spreji. Tento sprej je roztokom soli a vody a vďaka jeho použitiu môžete zvýšiť vlhkosť v nosových dierkach.